LiveZilla Live Help
Jeżeli chcesz złożyć zamówienie przez telefon, zostaw swój numer kontaktowy. Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu omówienia szczegółów.
Menu

Dostawa

Dostawa

Dostawa w 1 dzień roboczy!

Płatność przelewem, kartą lub płatności online   – dostawa 15 zł

Wysyłka za pobraniem
dostawa 20 zł

>>> Odbiór osobisty <<<

Dostawa


Gladius miecz rzymski legionów rzymskich


  • Kod: JE137
  • Cena: 129,00 zł189,00 zł
  • szt.
  • W magazynie: 1 szt.
  • Transport gratis przy zamówieniach powyżej 300zł opłaconych z góry.
  • Poleć produkt
Opis produktu

Gladiusz miecz rzymski legionów rzymskich

Wymiary: długość 80 cm

Gladius (łac., l. mn. gladii – miecz) – krótki miecz rzymskich legionistów, przeznaczony zarówno do cięcia, jak i kłucia.

Broń ta stanowiła wyposażenie legionistów rzymskich od III w. p.n.e.; podczas bitew II wojny punickiej ciężkie falcaty iberyjskich najemników w armii kartagińskiej okazały się dużo skuteczniejsze od rzymskich mieczy typu antenowego. Scypion Afrykański Starszy przezbroił swoją armię w miecze „hiszpańskiego wzoru” (gladius hispanensis), czyli właśnie szerokie, obosieczne gladiusy[5] oraz zadbał o przejęcie technologii wytwarzania wysokogatunkowej stali do ich wytwarzania[2]. Istnieją jednak zapisy o użycia tego typu mieczy jeszcze przed II wojną punicką – być może proces zapożyczania rozpoczął się w czasie I wojny punickiej, a opisana wyżej adopcja „hiszpańskich mieczy” miała charakter dopracowywania broni i jej użycia w późniejszym okresie[4].

Była to broń bardzo groźna, przeznaczona zarówno do kłucia, jak i cięcia, a raczej „rąbania”. Wymagała doskonałego wyszkolenia żołnierzy – w 246 r. p.n.e. armia rzymska wprowadziła standardowy trening[2], do którego używano drewnianej broni ćwiczebnej, tarcz i manekinów[1]. Legioniści byli pierwszymi żołnierzami, dla których miecz (a nie np. włócznia) był bronią podstawową. Najbardziej typową techniką było sparowanie ciosu wroga tarczą, a następnie pchnięcie od dołu w brzuch[5], uda lub twarz przeciwnika. Pierś nie była dobrym celem, bo często chroniła ją zbroja[1]. Według R. A. Gabriela gladius był najbardziej morderczą bronią przed wynalezieniem broni palnej; przyrównuje on grecką falangę do najeżonej poduszki na igły – zaś armię legionową uzbrojoną w gladiusy – do piły tarczowej[5].

Gladius, będąc krótką bronią, miał stosunkowo niewielki zasięg i dlatego niezbyt nadawał się do użycia z konia. Rzymska kawaleria preferowała dłuższy miecz, zwany spatha, który od II w. n.e. zaczął także upowszechniać się wśród piechurów, wypierając gladiusy[3].

 

 


Tanto zdobiony
49,00 zł
79,00 zł
Sztylety półksiężyce + stojak
59,00 zł
109,00 zł
Sztylet średniowieczny + pochwa
99,00 zł
179,00 zł
Sztylet rzymski
49,00 zł
99,00 zł
Sztylet piracki Barbarossy
99,00 zł
149,00 zł
Sztylet + stojak
45,00 zł
79,00 zł